Μύρισε … καλοκαίρι!!!

Την Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022 και ώρα 09:00 το πρωί, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο η απονομή τίτλων για τους μικρούς μας μαθητές.

Με αυτή την αφορμή,  οι γονείς και οι μαθητές της Τάξης Υποδοχής – ΖΕΠ, παρασκεύασαν και έφεραν στο σχολείο μας  παραδοσιακά πιάτα της τοπικής κουζίνας τους,  όπως Φαλάφελ (κεφτέδες από ρεβίθι), σαλάτα Ταμπουλέ (μαϊντανό και πλιγούρι), Χούμους (σως με ταχίνι και ρεβίθι) κ.α.

Η κίνηση αυτή μάς συγκίνησε  όλους και  οι γεύσεις ενθουσίασαν μικρούς και μεγάλους.

Το γεγονός  συνόδευσαν   η παραδοσιακή μουσική, ο χορός και το τραγούδι.

Μοιραστήκαμε ένα μήνυμα καλοσύνης, προσφοράς, αμοιβαίου σεβασμού και αποδοχής.  Ένα γευστικό, πολυπολιτισμικό ταξίδι  που έδωσε βήμα στη συμπερίληψη και στην ενσωμάτωση διαφορετικών πολιτισμών στην ευρύτερη κοινωνία.

Καλό καλοκαίρι!