Αναστολή δια ζώσης μαθημάτων

Αγαπητοί Γονείς,

Αύριο Πέμπτη 10/3/2022 και μεθαύριο Παρασκευή 11/3/2022 τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά λόγω έντονων καιρικών φαινομένων αλλά θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση από όσους εκπαιδευτικούς έχουν τη δυνατότητα (θα λάβετε ενημέρωση από τους ίδιους).

Το αυριανό πρόγραμμα της τηλεκπαίδευσης (συνολικής διάρκειας 5 διδακτικών ωρών) θα εναρμονίζεται με το συμβατικό πρόγραμμα των τάξεων (τις 5 πρώτες ώρες) με τη διάρκεια της διδακτικής ώρας να είναι 30 λεπτά και να ακολουθεί διάλειμμα 10 λεπτών, ως εξής:

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

1η Ώρα: 08:15-08:45

2η Ώρα: 08:55-09:25

3η Ώρα: 9:35-10:05

4η Ώρα: 10:15-10:45

5η Ώρα: 10:55-11:25

Σας ενημερώνουμε ότι η υπηρεσία της τηλεκπαίδευσης πραγματοποιείται από τις οικίες των εκπαιδευτικών (αφού η πρόσβαση στο σχολείο δε συνιστάται) με εξοπλισμό και συνδέσεις internet των ιδίων, που πιθανόν δεν πληρούν τις προδιαγραφές για την απρόσκοπτη λειτουργία της πλατφόρμας. Ως εκ τούτου, τεχνικά προβλήματα είναι πιθανόν να παρατηρηθούν κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.

Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείτε να δείτε έναν σύντομο οδηγό χρήσης της πλατφόρμας Webex για γονείς και εκπαιδευτικούς:

Επίσης, με την επανέναρξη των μαθημάτων στο σχολείο, θα γίνει καταχώρηση των αποτελεσμάτων των self test στο Edupass και θα γίνει επίδειξη της σχετικής βεβαίωσης. Το self test θα έχει πραγματοποιηθεί από την προηγούμενη ημέρα.